Gdy pierwszy raz zobaczyłem na BGG nazwę gry „Roll Through the Ages” pomyślałem: oto książkowy przykład oksymoronu, czyli wyrażenia wewnętrznie sprzecznego. Wszak Through the Ages to sztandarowa przedstawicielka gatunku heavy euro games, którego wielbiciele tradycyjnie kostek nie cierpią. A tu mamy grę która podkrada słynnej produkcji Vlaady Chvatila tytuł, temat i masę ciepłych emocji którą obdarzyli ją gracze i proponuje… ...
Read More »Monthly Archives: styczeń 2009
Descent – Journeys in the Dark
Autor: Denis Szczęsny (SvD) Jakiś czas temu stojąc przy ladzie w sklepie z grami planszowymi mój wzrok napotkał wielkie pudło “Descent – Journeys in the Dark”. Właściwie to zainteresowałem się tym pudłem tylko i wyłącznie z tego powodu, że właśnie było to wielkie pudło (31cm x 62cm x 11cm!).
Read More »Master Builder, czyli lepiej miasto pobudować, niż Kramera skrytykować
Nazwisko Kramera (tego od gier, nie vabanków) znane jest prawie każdemu mieszkańcowi Europy. No dobra, przesadziłem trochę… 😉 Tak czy owak, Herr Kramer popełnił grę na temat budownictwa mieszkaniowego PRL budowy średniowiecznego miasta. Istota gry jest raczej banalna: do zbudowania jest w mieście trochę budynków. Jak można się spodziewać (chociażby po tytule), gracze będą się wcielać role majstrów i starać ...
Read More »Planszostacja 27 – podsumowanie roku 2008
Zapraszamy do najnowszego odcinka Planszostacji. Tematem całego odcinka jest podsumowanie roku 2008.
Read More »Pomoc w wyborze gier na konkretną liczbę osób
Sobota popołudnie. Dzwoni telefon. Za 15 minut wpadną znajomi. Chcą z nami pograć w gry planszowe. Tylko, co tu wybrać na 5 osób? Kolekcja coraz większa, gry poupychane gdzie się tylko da. Coraz trudniej się w tym wszystkim połapać. Nasze zbiory są oczywiście wpisane w bazę BGG, ale przekopywanie się przez spis kilkunastu lub kilkuset tytułów jest mało wygodne.
Read More »Origo, czyli Ticket to El Grande
Wolfgang Kramer to postać z najwyższego rzędu planszówkowego panteonu. Obok herr doktora Knizii to chyba najlepiej rozpoznawalny autor gier na świecie. Czy bardzo niska pozycja w serwisie boardgamegeek.com jego wydanej w 2007 roku gry Origo dowodzi potknięcia mistrza? A może jest inny powód dla którego Origo nie spotkało się z uznaniem geeków?
Read More »Big Points – co krok to skok
Wiele już było o różnych grach z ostatniej edycji Essen i nadal nic nie ma o tej kolorowej, szybkiej, przyjemniej a przecież nie tak banalnej… Big Points! No dobrze, zalegałam z tekstem 3 miesiące, ale już się poprawiam. Posłuchajcie…
Read More »Gra na (5-kę) Pionka
Pionek (Gliwickie Spotkania z Grami Planszowymi) oraz Games Fanatic ogłaszają konkurs-zabawę: “Gra na (5-kę) Pionka” Konkurs polega na przygotowaniu projektu gry planszowej na zadany temat, która to gra będzie zaprezentowana na spotkaniu Pionkowym w Gliwicach. A oto szczegóły:
Read More »Your Friendly Local Game Store
FLGS to skrót mało znany w Polsce, wśród zachodnich graczy oznaczający po prostu lokalny sklep z grami planszowymi.
Read More »Flussfieber – lepiej zagrać w grę o drwalach niż…
Nie byłem akurat przy spotkaniu Don Simona z Friedemannem Friese na Essen, wiem tylko jak ono wyglądało (przynajmniej tak podpowiada mi to moja wyobraźnia po relacji słownej). Szymon biegał z aparatem i pstrykał wszystko co się nawinęło pod ręke. Tymczasem w okolicach stoiska Portalu pojawił się człowiek z zieloną czupryną. Szymon pognał ile sił w nogach na jego spotkanie, cykając ...
Read More »