Home | Uratuj świat przed Obamą (albo McCainem)

Uratuj świat przed Obamą (albo McCainem)

Tom Hancock w relacji z konwentu Origins opublikowanej na blogu Fortress: Ameritrash dość szczegółowo przedstawia nowy prototyp spółki autorskiej Jason Matthews i Christian Leonhard, autorów głośnej gry 1960: The Making of the President. Jak pisze Hancock, gra nieco przypomina 1960, ale jednocześnie jest pod wieloma względami znacząco inna, zawiera rozwiązania które wydają się być niezwykle interesujące.

Pierwsze podobieństwo, to tematyka. Znowu wcielamy się w szefa kampanii prezydenckiej w USA, tym razem w wyborach w roku 2008, stając po stronie Baracka Obamy lub Johna McCaina. Tym razem jednak mamy do czynienia z grą karcianą, której rozegranie zajmuje około 30 minut (!). Gracze dociągają kolejne stany z talii i walczą w tych stanach o zwycięstwo. Każda karta stanu ma dwa ważne tory – ekonomiczny i polityki zagranicznej, oraz tor decydujący o tym, które z tych dwóch zagadnień jest w tym stanie ważniejsze. Dodatkowo każdy stan ma swoją charakterystykę demograficzną, obrazującą przekrój ludności. Gracze zagrywają karty pozwalające manipulować tymi wskaźnikami i wykorzystywać je dla swoich celów. Ten z graczy, który zapełni cały tor ważniejszego z dwóch zagadnień, wygrywa dany stan i zdobywa związaną z nim liczbę głosów elektoralnych. Po rozstrzygnięciu danego stanu odkrywana jest karta wydarzenia, którego efekty wpływają na kolejny wylosowany z talii stan, w którym walka jest kontynuowana.

Jednak najciekawszym aspektem gry wydaje się fakt, że talie graczy liczą 45 kart, jednak do rozgrywki używa się tylko 15 z nich. Te 15 kart trzeba wybrać przed grą, ustawiając swoją talię na określoną strategię. Budowanie talii przebiega w prosty sposób – gracze losują 3 karty i jedną z nich zostawiają w swojej talii. Powtarzają tę czynność 15 razy, przeglądając wszystkie 15 kart. Zgodnie z tym co pisze Hancock, karty pozwalają na bardzo, ale to bardzo szeroki zestaw strategii. Opisywane w artykule przykłady to talia dla Obamy, skupiająca się na powiększaniu wagi zagadnień ekonomicznych, ponieważ w tej dziedzinie Obama ma delikatną przewagę już na początku oraz talia skupiająca się na kartach pozwalających na dociąganie nowych kart z talii, budująca większą – a więc groźniejszą w grze – rękę gracza.

Tyle opisu prototypu, w podsumowaniu dodam od siebie, że gra trafia na mój radar. Gorąca tematyka, która w zeszłym roku dotknęła każdego z nas, uproszczona mechanika i skrócony czas rozgrywki, prawdopodobnie niezła cena – w końcu to karcianka i ciekawe rozwiązania zwiększające regrywalność – to wszystko wydaje się świetnie rokować.

About Maro86_BG

Avatar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Advertisment ad adsense adlogger