Home | Rankingi po dniu drugim – czy ta twierdza się utrzyma?

Rankingi po dniu drugim – czy ta twierdza się utrzyma?

SPIELStało się to nagle i nieprzewidywalnie. Jeszcze przedwczoraj twierdza trzymała się dzielnie, ale nie interesowało się nią zbyt wielu. Wiadomo – jak się nikt nami nie interesuje to przynajmniej jest spokój.Ktoś jedak dodał ocenę… i kolejną. Stało się. Stronghold wszedł na listę High Traffic rankingu GeekBuzz. Zdarzały się gorsze oceny, ale około godziny 14 czasu Essenowego stało się coś niesamowitego – gra Ignacego wspięła się na sam szczyt. Odpiera ataki Władców podziemi, a także Imperialistycznych państw z przyszłości (bodajże z 2030 roku). Nie wiem jak długo ta sytuacja się utrzyma. Nie wiem czy uda się utrzymać Twierdzę i czy musi ona paść. Czy Obrońcom uda się utrzymać? Na pewno robią co mogą – zresztą sprawdźcie sami – udało im się przesłać dwie wiadomości przez posłańców ([link], [link]). Ekipo Portala: utrzymajcie tę Twierdzę jak najdłużej się uda, aby zapamiętano w księgach, że Stronghold naprawdę był jedną z najgorętszych gier Essen 2009. Co by tu nie mówić Stronghold na szczycie listy wygląda przepięknie.

Ok, reszta wpisu będzie mniej poetycka. Jeżeli ktoś się jeszcze nie zorientował w zestawieniu GeekBuzz w tej chwili króluje Stronghold. Wciąż jest niewiele ocen ale widać, że są niezłe. Tuż za nim Dungeon Lords i Imperial. Pełne zestawienie poniżej:

Stronghold
stats & comments (12) 22 4.3
2
Dungeon Lords
stats & comments (16) 43 4.3
3
Imperial 2030
stats & comments (2) 17 4.2
4
Peloponnes
stats & comments (3) 17 4.2
5
Power Grid – Factory Manager
stats & comments (7) 51 4.1
6
Ghost Stories: White Moon
stats & comments (6) 15 4.1
7
Carson City
stats & comments (9) 38 4.1
8
Macao
stats & comments (3) 25 4.1
9
Endeavor
stats & comments (0) 26 4.0
10
Agricola: Farmers of the Moor
stats & comments (0) 27 4.0
  1. Stronghold 4.3 (22)
  2. Dungeon Lords  4.3 (43)
  3. Imperial 2030  4.2 (17)
  4. Peloponnes 4.2 (17)
  5. Power Grid – Factory Manager  4.1 (51)
  6. Ghost Stories: White Moon 4.1 (15)
  7. Carson City 4.1 (38)
  8. Macao 4.1 (25)
  9. Endeavor 4.0 (26)
  10. Agricola: Farmers of the Moor 4.0 (27)

Gra Peloponnes całkowicie umknęła mojemu radarowi. Nie wiem na razie nic o tym tytule – wygląda na kolejną wersję: niech każdy z graczy wcieli się we władcę państwa (Grecji w tym przypadku) i rozwija swoją cywilizację kulturowo, zdobywa tereny, buduje miasta. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

autor: Taibi

autor: Taibi

Macao to nowa gra Stefana Felda – i nie – nie ma nic wspólnego z grą karcianą Makao. Gra, która od razu zniechęciła mnie kostkami w grze. Zresztą Stefan Feld skończył się na Notre Dame.. a na pewno mnie zniechęcił marnym In the Name of the Rose z zeszłego Essen.

autor: Warbaer

autor: Warbaer

Inną grą, której nie ma w tym zestawieniu (jest w Medium Traffic) jest Koplopers & Dwarsliggers – kolejowa gra z Holandii wykorzystująca jako mechanikę Action Points Allowance System – czyli po prostu punkty akcji, które w swojej turze możemy wydawać na różne czynności. Przyjrzę się jej z zaciekawieniem.

autor: Giuoco

autor: Giuoco

Drugie zestawienie, któremu trzeba się przyjrzeć to oczywiście Fair Play (dla niezorientowanych, Fair Play to niemieckie pismo o grach planszowych, które co roku na targach prowadzi właśnie takie zestawienie). Ranking w swoim charakterze zupełnie odmienny od GeekBuzz – mniej ‘Geekowy’, przepytujący większą ilość ludzi, w tym większą ilość “graczy niedzielnych”. Zestawienie zupełnie inne od wczorajszego:

1. Machtspiele, eggertspiele, Note 1,74
2. Magister Navis, Lookout Games, Note 1,82 (czyli Endeavor w wersji niemieckiej)
3. Macao, alea, Note 1,84
4. Dungeon Lords, Czech Games Edition, Note 1,88
5. Carson City, HUCH! & friends, Note 1,95
6. Vor den Toren von Loyang, Hall Games, Note 1,95
7. Opera, HUCH! & friends, Note 1,96
8. Funkenschlag-Fabrikmanager, 2F-Spiele, Note 1,96
9. Automobile, Treefrog, Note 2,00
10. Dominion: Seaside, Hans im Glück, Note 2,00
11. À la carte, Heidelberger, Note 2,00
12. Egizia, Hans im Glück, Note 2,04
13. Im Wandel der Zeiten Würfelspiel, Pegasus, Note 2,11
14. Ra, Abacusspiele, Note 2,16
15. Tobago, Zoch, Note 2,24
16. Shipyard, Czech Games Edition, Note 2,33
17. Colonia, Queen Games, Note 2,53
18. Battlestar Galactica, Heidelberger, Note 2,54
19. El Paso, Zoch, Note 2,69
20. Atlantis, Amigo, Note 2,72
21. Seidenstraße, DDD, Note 2,75
22. Savannah Tails, Fragor Games, Note 2,80

Loyang został zauważony (zresztą w rankingu BGG również zaczął nadrabiać straty). Carson City, Opera, Factory Manager i Dungeon Lords radzą sobie ciągle bardzo dobrze. Co to jest Machtspiele – znowu gra, która mi gdzieś umknęła. Niestety Strongholda nie widać, co jest dość dziwne skoro z tego co Trzewik mówił wyprzedali prawie cały zapas gier.

Z news’ów Blipowych Pancha (które możecie przeczytać obok, ale może ktoś nie zuważył 😉 )

  • Havanna. Zaskakujaca dobra, tylko draco wystawil zagraj u kolegi. Warta kupna
  • Tobago. Sympatyczna familijna gra, swieza mechanika choc tez mozna bez niej przezyć
  • Krysis.Nowa wegierska gra.Strasznie slaba, nudna i bez nowych pomyslow. Unikac
  • Karciany samurai dziala fajnie. Rozrywka 15-20 minut. (ciekawe, słyszałem coś innego: przyp yosz) Teraz nacieramy w factory managera
  • Arkana straszna kicha. Nie wystarczy tylko jechac na mechanice dominiona. Dobrze ze nie kupilem

Trochę nowych  zdjęć wrzuciła Melisa m.in z wspomnianego wcześniej Koplopers & Dwarsliggers, a także bardzo ładnie wyglądającej Hansa Teutonica. Kulkmann jak zwykle się rozpisuje, ale tym razem nic co by mi wpadło jakoś szczególnie w oko. Nie wiem jakim cudem wcześniej nie wpadłem na galerię w Milan-Spiele.de – koniecznie obejrzeć.

Weekend więc polecam od czasu do czasu zerknąć na kamerkę z Essen. Wczoraj jednym uchem byłem na targach i słyszałem tłumaczenie Last Train to Wensleydale przez Martina Wallace’a (i widziałem jak musiał sprawdzać w instrukcji, zasady do własnej gry), widziałem trochę gry w Colonia (wygląda interesująco – całe szczęście kostka nie odgrywa jakiejś wielkiej roli). Słuchałem tłumaczenia Shipyard, widziałem durne miny graczy w “Bunny, Bunny, Moose, Moose”, a także kawałek tłumaczenia Dungeon Lords. Niestety nie załapałem się już tłumaczenie Strongholda 🙁 A w międzyczasie na czacie można pogadać np z Aldiem czy Scottem Nicholsonem (który co chwila rzuca żartami z rękawa – niesamowity jest).

To by było na tyle dzisiaj. Do następnego wpisu.

About tomekmg

Avatar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Advertisment ad adsense adlogger