Zombie… to tak bardzo nie mój temat. Nie pociągają mnie seriale, w których królują, nie cieszą filmy z nimi w roli głównej, książki o tej tematyce omijam szerokim łukiem. A jednak niedawno w moim domu pojawiła się karcianka Gra o mózg, w której występują… a jakże – zwierzątka zombie. Dlaczego? Zdarzenie to tłumaczą dwa słowa – Bruno Cathala.
Read More »Monthly Archives: marzec 2023
Frostpunk – chłód, głód i dobra zabawa
Wieczna zmarzlina, połacie lodu i śniegu jak okiem sięgnąć, znikąd pomocy czy nadziei. Stajemy się przywódcami niewielkiej, ale rozwojowej kolonii pośrodku postapokaliptycznego krajobrazu nowej epoki lodowcowej. Moglibyśmy sami szuflować węgiel do pieca i odgarniać śnieg postapokaliptyczną łopatą, ale zamiast tego wybraliśmy niewdzięczny żywot lidera. Teraz trzeba wypełnić tę rolę i ocalić ufających nam ludzi przed zamarznięciem.
Read More »Skymines – kosmosu na stole nigdy za wiele
Nie od dziś wiadomo, że nasza przyszłość jest między gwiazdami. Na razie jednak trochę nam do nich za daleko, ale w zasięgu naszej technologii mamy Księżyc i planetoidy. To właśnie tam udamy się dzięki Skymines od Lucky Duck Games. Wcielając się w inwestorów będziemy wydobywać surowce, ulepszać placówki, wspierać naukowców i oczywiście zarabiać.
Read More »Great Western Trail: Argentyna – Don’t Cry for Me
Jak to wszystko bardzo ładnie i sympatycznie układa się w jedną całość. Względnie zaskakujący sukces komercyjno-krytyczny gry o krowach przekłada się w prostej linii na dojenie marki przez wydawnictwo. Piękne!
Read More »GF Konkurs – Pitagoras
Z nieukrywaną radością informujemy, że Gościem Specjalnym naszego konkursu jest p. Michał Stajszczak - autor wielu artykułów z matematyką w roli głównej (i nie tylko). Razem z wami będzie szukał rozwiązań, a my mamy dla was zadanie specjalne (z dodatkową nagrodą) - gotowi na wyzwanie?
Read More »Ave, Leo! – grzywa, złoto i arena
Twórcy Ave, Leo! dość odlotowo potraktowali temat walk na arenie, celem stworzenia prostej gry abstrakcyjnej. Zadaniem każdego z gracza, będzie zebranie siedmiu złotych monet. Całość rozgrywki oparta jest na wykorzystywaniu kości, którymi będziemy poruszać się na naszej heksagonalnej planszy. Do wyboru mamy trzy rodzaje kości, które odpowiadają za: ruch lwa (czerwona), ruch naszych gladiatorów (zielone) oraz rozłożenie złota na mapie (żółte).
Read More »Zamki Toskanii – eurogra dla zabieganych
Zamki Burgundii to świetny tytuł, dzięki któremu zainteresowałam się planszówkami Stefana Felda. Jednak do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z Zamkami Toskanii, które od razu skojarzyły mi się z lżejszą i mniej rozbudowaną wersją pierwszych Zamków. Czy tak jest rzeczywiście mogłam się przekonać dopiero niedawno za sprawą wydawnictwa Ravensburger, które obecnie odpowiedzialne jest za ten tytuł.
Read More »Verdant – doniczki pełne miłości
Verdant - wydane w Polsce jako Doniczki (dzięki wybornym gustom Lucky Duck Games) to symulator takiego właśnie pokojowego aranżowania. Nie trzeba się pocić ani zakładać roboczego dresu - ale zdecydowanie warto zadbać o nawodnienie. Mózgi będą tu pracować na wysokich obrotach!
Read More »One Card Dungeon – dungeon crawler w wersji mini
Planszówkowe dungeon crawlery kojarzą mi się zwykle z rozbudowanymi statystykami, modułową mapą i figurkami. Co prawda pojawiają się już także wersje zminiaturyzowane do talii kart, ale czy da się pójść jeszcze jeden krok dalej? Okazuje się, że tak, w tym przypadku niewielkie pudełeczko skrywa jedną kartę i garść kostek.
Read More »Old London Bridge – budujemy mosty dla pana … biskupa
Zauważyłem, że w ostatnim czasie w osiedlowym klubie, do którego chodzę Sąsiedzkie Planszówki dosyć często lądują na stole gry sygnowane logiem Queen Games. Powód tego wydaje się być oczywisty – są to tytuły o relatywnie prostych i łatwych do tłumaczenia zasadach, a jednocześnie niepozbawione ciekawych i intrygujących nowych graczy rozwiązań. Jedną z takich gier w które graliśmy niedawno był Old ...
Read More »