Małopolski Instytut Kultury jako samorządowa instytucja kultury realizuje strategię rozwoju Małopolski. Głównymi celami tej placówki jest promowanie dziedzictwa kulturowego, co zaowocowało między innymi wydaniem gry planszowej Pierścień Św. Kingi. Na nasze pytania odpowiada pani Karolina Fidyk.
Proszę przedstawić nam Małopolski Instytut Kultury. Czym się Państwo zajmują?
Małopolski Instytut Kultury jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego. Realizuje projekty edukacyjne, informacyjne oraz wydarzenia promujące kulturę i historię regionu, między innymi wśród najmłodszych odbiorców.
Skąd pomysł na promocję poprzez grę planszową?
Gra planszowa „Pierścień św. Kingi” jest integralną częścią projektu pod tym samym tytułem, który odbywa się w małopolskich miejscowościach związanych z postacią księżnej Kingi. Poprzez grę planszową chcemy pokazać średniowieczną historię Małopolski i uzmysłowić mieszkańcom regionu, że wiele miejscowości, które dzisiaj nie pełnią znaczącej roli, w czasach średniowiecznych miały ogromne znaczenie dla rozwoju Małopolski. Tworząc grę, postawiliśmy na edukację i zabawę w jednym. Przygody, które w czasie gry przeżywają gracze, oparte są na wydarzeniach historycznych, oczywiście, z pewną dozą fabularyzacji.
Kto jest autorem gry?
Autorami są pracownicy i współpracownicy Małopolskiego Instytutu Kultury, osoby zaangażowane w projekt „Pierścień św. Kingi”, a także mieszkańcy Małopolski. W 2006 roku, w czasie trwania projektu PSK, przeprowadziliśmy testy gry. Nieoceniona okazała się pomoc ze strony samych graczy – dzieci, młodzieży i rodziców. Na podstawie uwag i spostrzeżeń naszych zawodników wprowadziliśmy pewne modyfikacje w mechanice i strukturze gry.
Jak długo trwały przygotowania do wydania gry?
W lutym 2006 roku rozpoczęliśmy wstępne prace nad grą planszową. Zgromadziliśmy pokaźny materiał historyczny, który został wykorzystany przy tworzeniu fabuły gry. W lipcu 2006 roku, w trakcie wydarzenia finałowego „Pierścień św. Kingi” przetestowaliśmy grę. Następnie wprowadziliśmy zmiany w strukturze i mechanice gry, dodając możliwość wyboru trasy, którą podąża zawodnik. Dołączyliśmy także planszę książęcą, która służy zliczaniu punktów poszczególnych graczy. W listopadzie 2006 roku wydaliśmy grę w wersji ostatecznej, w nowej szacie graficznej.
Czy planują Państwo wydanie innych gier?
Planujemy wydanie kolejnych gier planszowych, które będą promowały dziedzictwo miast Małopolski, pokazywały ciekawe aspekty rozwoju regionu. Oprócz gier planszowych, w ramach projektu „Pierścień św. Kingi”, co roku opracowujemy gry terenowe, które są rozgrywane w czasie wydarzenia finałowego w każdym z ośrodków. Turyści i mieszkańcy poznają zwiedzane miejsca poprzez udział w teatralizowanych wydarzeniach, warsztatach, rozwiązując zadania i zagadki. Fabuła animowanej gry terenowej jest osadzona w realiach średniowiecznej Małopolski, nawiązując do tradycji, historii i przestrzeni miejsc, w których będzie rozgrywana.
Gdzie można kupić grę, czy będziecie Państwo promować ją w jakiś szczególny sposób?
Gra jest dostępna w sprzedaży przez Internet oraz między innymi w Małopolskim Instytucie Kultury i Muzeum Historycznym w Krakowie. W czasie tegorocznej edycji „Pierścienia św. Kingi”, podobnie jak w latach poprzednich, będziemy rozgrywać turnieje gry planszowej. Zapraszamy wszystkich chętnych do gry w Bochni (12 lipca), Krościenku n. Dunajcem (19 lipca) oraz w Dębnie k. Brzeska (26 lipca).
Więcej informacji znajdziecie na stronach internetowych: http://www.mik.krakow.pl/ oraz
Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w serwisie Gry-Planszowe.pl.